Czyściwo warsztatowe

Są takie rzeczy, których nigdy nie powinno zabraknąć. Tak jak wody w basenie, popcornu w kinie czy musztardy do grillowanej kiełbasy, tak czyściwa, lub jak kto woli szmat, nie powinno braknąć w warsztacie motocyklowym. Z pozoru rzecz błaha, ale trudno sobie wyobrazić pracę mechanika bez odpowiedniej jakości szmat bawełnianych, bez względu na to, czy pracujemy w małym serwisie, czy w prestiżowej stacji obsługi międzynarodowego koncernu.

2024-05-06
Czytaj więcej...

Łożyskowanie wahacza w BMW

Firma BMW znana jest wszystkim z innowacyjnego podejścia do projektowania konstrukcji swoich motocykli. Znane są bardzo ciekawe rozwiązania, które się przyjęły i przeszły do historii motoryzacji, a użytkownicy chwalą je za ich niezawodność. Bywa czasem i tak, że pewne rozwiązania w BMW są dla użytkowników motocykli przyczyną wielu problemów.

2024-04-24
Czytaj więcej...

Pianka do zbiornika z paliwem

Historia tego produktu jest zaiste niezwykła. Wszystko zaczęło się od... akrobacji lotniczych. W wyniku gwałtownego przemieszczania się paliwa lotniczego, niektóre ewolucje były niezwykle trudne do wykonania. Wówczas grupa konstruktorów, umieściła w zbiornikach samolotu zwykłą gąbkę, która znacząco zniwelowała efekt przemieszczania się kerozyny (nafty lotniczej).

2024-04-22
Czytaj więcej...

Tarcze hamulcowe ZF

Na palcach jednej ręki możemy policzyć polskie firmy z branży motocyklowej, które osiągnęły ogólnoeuropejski sukces. Bez wątpienia możemy zaliczyć do nich nowotarskiego producenta zębatek dualnych firmę ZF Sprockets. Od kilku tygodni w naszej ofercie znajdują się tarcze hamulcowe tego producenta. Co ciekawe, wybrane przez fabrykę warsztaty od blisko 2 lat testowały tarcze ZF, montując je w motocyklach crossowych najbardziej wymagających klientów.

2024-04-15
Czytaj więcej...

Mufki do motocykli ADV

O mufkach KOBI, które montuje się na kierownicę jednośladu przypominamy zazwyczaj wczesną jesienią. To uniwersalne rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność wśród polskich motocyklistów. Tym razem wspominamy o nich dużo wcześniej, bo jest wśród nich pewien model, który zainteresuje wszystkich kierowców wybierających się w dłuższą podróż w rejony gdzie pogoda potrafi „sprowadzić na ziemię” nawet najodporniejszych kierowców.

2024-04-08
Czytaj więcej...

Koncentraty płynu do chłodnic

Czy stosowanie w warsztacie koncentratu płynu do chłodnic jest rzeczywiście opłacalne? Przyjrzymy się sposobowi produkcji płynu i przekalkulujemy dokładnie, czy warto jest go stosować zamiast płynu gotowego do użycia. Wnioski są zaskakujące.

2024-03-29
Czytaj więcej...

Klemy akumulatora

Niezliczona ilość użytkowników motocykli i skuterów popełnia pewien podstawowy błąd, który owocuje problemami podczas wiosennego rozruchu. Niestety w wielu przypadkach jest już za późno aby im przeciwdziałać, bowiem błędy czynione są głównie jesienią. Odpowiednie przygotowanie motocykla do pory zimowej nie powinno polegać jedynie na przykryciu go plandeką i ustawieniu w miarę bezpiecznym miejscu.

2024-03-22
Czytaj więcej...

Jak walczyć z przebarwieniami?

Oprócz swojej podstawowej funkcji, układ wydechowy w motocyklu pełni również dodatkową rolę. Jest elementem, który składa się na ogólny wygląd pojazdu. W wielu modelach jest on odpowiednio wyeksponowany, co niejednokrotnie podkreśla charakter pojazdu, ale też wiele mówi o jego właścicielu. Zapewne stąd się wzięła ogromna popularność specyfików, które potrafią w sposób znaczący poprawić jego kondycję.

2024-03-18
Czytaj więcej...

Komplety śrub gaźnika

W połowie zeszłego roku pojawiły się w naszej ofercie komplety śrub JMP do gaźnika, a dokładnie komplety śrub do mocowania komory pływakowej. Każdy, kto chociaż raz w życiu serwisował gaźnik wie, że śruby narażone są na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak zmiany temperatury, czy chemicznych w postaci paliw i dodatków do paliw.


2024-03-12
Czytaj więcej...

Zanieczyszczone wtryski

Wiele osób zwraca ostatnio uwagę na zabezpieczenie silnika przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego paliwa. To dobrze, bo jest ono zmorą wielu użytkowników motocykli wyposażonych w instalację wtryskową. Niestety, o ile większe zanieczyszczenia nie przecisną się przez zaporę w postaci filtra paliwa, o tyle mniejsze zrobią to bez większego trudu.

2024-03-01
Czytaj więcej...

PLUVONIN - impregnat do odzieży

Pomimo, że większość motocyklistów od lat używa dość wygodnej i bezpiecznej w przypadku wypadku odzieży wierzchniej wykonanej z włókien syntetycznych, to mało kto poddaje ją cyklicznej pielęgnacji zapobiegającej przemakaniu podczas obfitych opadów deszczu. Przypomnijmy, że każde pranie oprócz brudu i „nieciekawych” zapachów pozbawia materiał odporności na przemakanie.

2024-02-23
Czytaj więcej...

"Inteligentne" ładowarki a proces ładowania akumulatorów

Mamy końcówkę zimy. Już od dobrych kilku miesięcy motocykle stoją w garażach w niskich temperaturach. Za chwilę ich użytkownicy będą chcieli odpalić ukochaną maszynę i przeprowadzić pierwszą jazdę w tym roku. Najczęstszym problemem jest już samo odpalenie motocykla. Wielu początkujących zapomina, że akumulator w motocyklu jest dość mały, a kilka miesięcy postoju bez ładowania skutecznie opróżnia całą zawartość ładunku z uwagi na chemiczny proces samorozładowania akumulatora. Przypominamy, że w akumulatorach kwasowo ołowiowych jest on na poziomie 5-10% pojemności na miesiąc.

2024-02-13
Czytaj więcej...

"Inteligentne" ładowarki a proces ładowania akumulatorów

Mamy końcówkę zimy. Już od dobrych kilku miesięcy motocykle stoją w garażach w niskich temperaturach. Za chwilę ich użytkownicy będą chcieli odpalić ukochaną maszynę i przeprowadzić pierwszą jazdę w tym roku. Najczęstszym problemem jest już samo odpalenie motocykla. Wielu początkujących zapomina, że akumulator w motocyklu jest dość mały, a kilka miesięcy postoju bez ładowania skutecznie opróżnia całą zawartość ładunku elektrycznego z uwagi na chemiczny proces samorozładowania akumulatora. Przypominamy, że w akumulatorach kwasowo ołowiowych jest on na poziomie 5-10% pojemności na miesiąc.

2024-02-06
Czytaj więcej...

Laser w warsztacie

Choć wymiana łańcucha napędowego w motocyklu nie powinna być dla większości mechaników żadnym problemem, to warto „uzbroić” warsztat w kilka bardzo pomocnych narzędzi, które pozwolą niedoświadczonemu mechanikowi uniknąć kilku podstawowych błędów, skutkującymi wyraźnemu skróceniu żywotności całego układu napędowego.

2024-02-01
Czytaj więcej...

Smar Hitachi HUCO

Serwisowanie motocykli nie polega tylko na naprawie zgłoszonych przez klienta usterek czy na szukaniu źródła niepokojących dźwięków wydobywających się z okolic silnika. Dobry mechanik pamięta przede wszystkim o okresowych inspekcjach pojazdu, wiedząc, że lepiej jest zapobiegać niż... naprawiać.

2024-01-24
Czytaj więcej...

Sprężyny progresywne YSS

Mija właśnie 6 lat od wprowadzenia do oferty pierwszych progresywnych sprężyn przedniego zawieszenia firmy YSS. Bez wątpienia była to dobra decyzja, a sprężyny tego producenta zebrały w tym czasie wiele pozytywnych opinii, odmieniając życie wielu kierowców. Dlaczego? O tym w dalszej części tekstu.

2024-01-18
Czytaj więcej...

Wkrętaki w standardzie JIS

Polskie warsztaty nie mają „łatwego życia”. Bierze się to m.in. stąd, że nasz park pojazdów złożony jest z maszyn sprowadzonych z Ameryki, Europy Zachodniej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii i przede wszystkim z Japonii. To generuje pewne problemy z doborem odpowiednich do ich naprawy narzędzi. Dziś zajmiemy się motocyklami japońskimi, których na naszych ulicach możemy spotkać setki tysięcy.

2024-01-12
Czytaj więcej...

Odrdzewiacz do zbiorników paliwa

Korozja wnętrza baku jest zjawiskiem naturalnym, lecz wielce niepożądanym. Efekt potęgowany jest głównie przez długotrwały postój pojazdu z małą ilością paliwa w zbiorniku. Szybkie i skuteczne poradzenie sobie z tym problemem nie jest łatwe. Chyba, że zastosujemy środki chemiczne do tego celu stworzone.

2024-01-07
Czytaj więcej...

Blokada dźwigni hamulca NIKKO

Plaga kradzieży jednośladów nie słabnie. Kradzione są zarówno motocykle jak i skutery. Stare i nowe. Niestety większość z jednośladów jest zabezpieczanych w bardzo prosty, łatwy do sforsowania sposób.

2023-12-31
Czytaj więcej...

Panewki przedniego zawieszenia

Jak ważna jest poprawna praca przedniego zawieszenia najlepiej wie ten, kto przez jakiś czas poruszał się po drogach z zawieszeniem nadającym się tylko do remontu. I nie chodzi tu jedynie o cieknące uszczelniacze, których wymiana dla doświadczonego mechanika nie stanowi większego wyzwania. Przednie zawieszenie wymaga okresowych wymian podzespołów, które w trakcie pracy potrafią się całkowicie zużyć. Zaliczamy do nich przede wszystkim panewki ślizgowe i prowadzące.

2023-12-26
Czytaj więcej...